Kiinnostus ratsastukseen on lisääntynyt koronan aikana - HippocatesHippocrates

Hippocrates Blogi

Tässä bloggaamme sinun ja sinun hevosmaailmassa

Kiinnostus ratsastukseen on lisääntynyt koronan aikana

23 helmikuu, 2022 | Tekijä: Joakim Krassman

Umeå Ryttarförening on aina ollut pitkät jonot sekä aloittelijoille että aikuisryhmille. Mutta pandemian iskettyä Ruotsiin he kokevat, että yhä useammat ihmiset haluavat aloittaa ratsastuksen. kokevat, että useammat ihmiset haluavat aloittaa ratsastuksen.  

Uumajan ratsastajien yhdistyksellä on pitkä ja jännittävä historia

Yhdistyksen perustamisen taustalla oli vanha ratsuväkisoittokunta sotilaskasarmilla K4. Vuonna 1963 tehdyn hevosten riisumista koskevan päätöksen jälkeen yhdistyksen nimi muutettiin Umeå Ridsportföreningiksi ja muutamaa vuotta myöhemmin (1967) perustettiin Umeå Ryttarförening, URF. Vaikka yhdistys ei enää kuulu K4:ään, vanhemmat sotilaat käyvät edelleen ratsastamassa, ja joskus järjestetään retkiä toveriyhdistykselle Blå Dragonerna (Arvidsjaurissa tai Uumajassa metsästäjäkoulutuksen suorittaneiden yhdistys).

Toiminta siirrettiin vuonna 1999, ja uusi laitos rakennettiin muutaman kilometrin päähän Uumajan keskustasta. Arkkitehtuuri ja ideat laitoksen ulkoasusta tulivat Helsingborgs Ridklubb. Nykyään yhdistyksellä on noin 900 jäsentä, mikä tarkoittaa, että se on yksi Ruotsin suurimmista yhdistyksistä. Laaja valikoima toimintoja ratsastuskoulusta kilpailuun useissa eri lajeissa, kuten ratsastuksessa, hyppäämisessä, ajossa ja voltissa.

Liiketoiminnan takaiskut

Sen jälkeen, kun koronapandemia pyyhkäisi Ruotsissa, Uumajan ratsastajien yhdistys on kokenut ratsastusta kohtaan lisääntyneen kiinnostuksen ja pidempien jonojen muodostuneen ratsastuksen aloittamiseksi. Viime vuonna yksi ratsastustalleista poistui käytöstä erittäin huonoon aikaan, koska kattoa tarkastettaessa aiheutui iskuja. Tämän vuoksi Umeå Ryttarförening on joutunut keskittymään toiminnan ylläpitämiseen ulkokentillä ja pienemmässä ratsastushallissa. Surullinen päätös, joka on johtanut siihen, että liiketoiminnan kehittäminen on pysähtynyt ja useita kilpailuja ja tapahtumia on jouduttu perumaan.

On surullista, että tämä vaikuttaa juuri nyt, kun kiinnostus ratsastusta kohtaan on kasvanut, sillä haluamme tietenkin tarjota kaikille ratsastusta haluaville paikan yhdistyksessämme, sanoo Anna Nenzén.

Tällä hetkellä ratsastuskoulussa on 47 hevosta, 25 isoa hevosta ja 22 ponia. Näiden lisäksi on noin 67 karsinaa yksityisille hevosille. Umeå Ryttarförening on yhteensä noin 600 istuntoa viikossa. Mutta he toivovat tietysti voivansa lisätä tätä määrää heti, kun laitos on kunnostettu.

Uumajan ratsastusseura Academy käyttäjät

Kanssa Hippocrates Ratsastuskoulujen yritysjärjestelmät Uumajan ratsastusyhdistys sai paremman jonotusjärjestelmän ja paremman katsauksen toimintaan.

Hippocrates Academy on helpottanut työtämme liiketoiminnassa ja on käyttäjäystävällinen asiakkaillemme. Koska olemme suuri yhdistys, järjestelmämuutos alkoi intensiivisesti, mutta heti kun kaikki opiskelijat ja hevoset olivat paikoillaan, työstä tuli niin paljon helpompaa, Anna Nenzén sanoo.

 

Järjestelmämuutoksen ansiosta Umeå Ryttarförening on lyhentänyt puhelimeen kuluvaa aikaa, kassavirta on sujuvampi ja se on myös pystynyt tarjoamaan parempaa tukea opiskelijoilleen. Heidän suosikkiominaisuutensa on tekstiviestitoiminto, joka on helpottanut muistutusten ja pyyntöjen lähettämistä opiskelijoille tänä syksynä.

Voit vapaasti jakaa tämän!
Hippocrates

Tarjoamme hevosyrittäjille tehokkaita palveluita.

Uutiskirje

Tekijänoikeudet © 2022 Hippocrates. Kaikki oikeudet pidätetään.