Uppsala Pony Club, rideskole, hvor alle er velkomne, der synes, det er sjovt med hest - HippokratesHippocrates

Hippocrates Blog

Her blogger vi om din og din i hesteverdenen

Uppsala Pony Club, rideskole, hvor alle er velkomne, der synes, det er sjovt med en hest

20. oktober 2019 | Af: Joakim Krassman

 

Vi har haft en snak med Gabriella Pernler, Riding School Manager på Uppsala Pony Club. Gabriella har arbejdet her i 28 år og har opbygget stor erfaring med rideskoleaktiviteter. Noget, vi er lidt ekstra interesserede i i videreudviklingen af vores system Hippo Academy™.

HESTE OG FORRETNING

Uppsala Pony Club blev indviet i 1987. Gabriella Pernler, der i øjeblikket driver virksomheden, har været i drift der siden 1992. Hun fortæller, at klubben tidligere var mere konkurrencedygtig, men at de udvidede og åbnede op for flere afdelinger i ridesporten. Klubbens mål er: "Alle er velkomne, der synes, det er sjovt med en hest".

På trods af klubnavnet har du ikke kun ponyer på anlægget, men også heste. De købes normalt som 5-7-årige, og for at få en roligere flok, har klubben bevidst valgt at investere udelukkende i vallak.

Alle heste går til alle niveauer (i dag er der 10 forskellige niveauer på rideskolen, elever fra 7-78 år, der kører) for bedre holdbarhed.

Når en ny hest, købt som 5-7 år gammel, kommer til rideskolen, får den en uddannelsesperiode på to år. Perioden begynder med, at teamchefen rider og træner den nye hest. Derefter rider de andre rideinstruktører hesten i 3-6 måneder, og så får hesten lov til at prøve at deltage i sin første lektion, som gradvist udvides til 1-2 lektioner om ugen, når den køres af mere erfarne studerende. Derefter følger 8 uger med lektionssessioner 3 gange om ugen og personale, der træner hesten videre. Selvfølgelig tilføjes hvile i mellem i alt 1-3 uger.

"Efter to år går den nye hest fuld, hvilket betyder 15 lektioner om ugen. Det har givet os bæredygtige og glade rideskoleheste."

HOLDET ER EKSTREMT VIGTIGT

Gabriella har selv arbejdet i 28 år på rideskolen, og den nuværende team manager har været på anlægget fra 16 til nu 42, hvilket er helt fantastisk. Rideskolen har også et vigtigt team omkring sig, såsom en VIP-aftale med Ultuna Djursjukhus og tætte samarbejder med foderleverandører, farriers, sadeltestere og ikke mindst med bestyrelsen.

På anlægget er der også nogle incadoes, disse er mennesker, der på en eller anden måde er involveret i virksomheden. Når det kommer til rideskole, er det især vigtigt, at alle går foran med et godt eksempel. Derfor siger det sig selv, at der også stilles krav til sikkerhedsproblemer og andre ting som hjelm ved håndtering, gode sko, ingen mobil ved håndtering af heste osv.

Omkring 35 elever fra 12-20 år får mulighed for at køre rideskolens heste op til LB dressur og LC jumping. Disse studerende bliver derefter klubbens ansigt, og vigtigheden af fællesskab, at være en god ven osv., udtales blandt eleverne. Ved konkurrencerne er der altid rideskolepersonale på

placering og hjælper med alt fra lastning og coaching til træning af studerende i pony / hest håndtering.

HVORDAN UPPSALA PONY CLUB ARBEJDER MED HIPPO ACADEMY™

Vi taler meget om bredden af at være rideskoleleder. Fra et stort personaleansvar over både to- og firbenede medarbejdere til økonomisk ansvar med rapportering til bestyrelses- og budgetarbejde. Derudover følger det operationelle ansvar med studerende, planlægning af ridetimer og andre aktiviteter såsom klubkonkurrencer, spøgelsesaften osv.

Her kan vi ikke lade være med at spørge, hvordan Hippo Academy-systemet fungerer™ arbejder for rideskolen. Gabriella, der kan lide statistik og kontrol, er super tilfreds og mener, at rideskolen i dag sparer omkring 8 timer om ugen i administrativ tid end før. Det, der er blevet radikalt reduceret, er telefontiden.

"Nu kan alle elever/forældre logge ind 24/7 og booke deres ridetime og ansøge om en re-ridetime osv.," siger hun.

Mailkontakten er et andet område, hvor der er sparet meget tid gennem Hippo Academy™s. Før for eksempel kunne en re-ride betyde en lang samtale med flere forskellige e-mails frem og tilbage, før en god løsning kom på plads, hvilket naturligvis tog en masse unødvendig tid.

Rideskolen har i dag 580 elever og 65 forskellige ridegrupper. Ved hvert nyt semester sendes en anmodning via systemet ud til alle studerende. Med systemet tager det 1 time at administrere, tidligere blev disse anmodninger udskrevet og sendt i konvolutter. Bare håndteringen af at skrive og sende alle konvolutter og tage sig af svar tog meget tid, nu er dette gjort mere eller mindre automatiseret.

Hvad angår den finansielle del, kan Gabriella nemt trække en finansiel rapport til bestyrelsen fra systemet, som hun tidligere skulle gøre manuelt. Systemet afkrydser også alle betalinger automatisk.

"Da systemet har integration med Fortnox, tog vi et kursus for at spare tid, hvilket lettede ændringen af det finansielle system," siger Gabriella, griner hun og fortsætter "vi på rideskolen er ikke it-nørder, men Hippo Academy™ er let at arbejde med selv for os."

Systemet giver også et enormt serviceniveau til studerende, der til enhver tid kan komme ind og tilmelde sig klubturneringer og andre aktiviteter. Ungdomssektionen behøver ikke længere at håndtere kontanter og lister på sådanne tidspunkter, hvilket giver både kvalitet og besparelser.

For at gøre det lettere for sine medlemmer at bruge Hippo Academy™ har klubben lavet flere manualer, der er skabeloner såsom regler for altoverskyggende, hvordan man tilmelder sig klubturneringer osv. På denne måde kan den bedste udnyttelse af systemets funktioner bruges.

En anden vigtig del, både fra tidsbesparende og sikkerhedsmæssige perspektiver, er registreringen på hver hest. Tidsskriftet indeholder tidligere skader, farriers og meget mere. Under veterinærbesøg

personalet producerer nu let tidligere historie, f.eks. at det var syv år siden, at hesten var glat på højre front eller andre relevante oplysninger.

"En stor fordel ved Hippo Academy™ er, at det hele tiden udvikler sig i henhold til rideskolernes behov. Som nu automatisk integration med LOK-understøttelse. Det vil spare os for 80-100 timers administration om året og især i personaleplejen, da det mildest talt har været en reel for at sige det, siger Gabriella med henvisning til den obligatoriske rapportering for klubberne til SportOnline.

Det er fascinerende at lytte til Gabriella og høre og se hendes brændende interesse for rideskolen. Hendes drøm er at udvide anlægget med mere funktionelle lokaler og kunne have løbebaner og ting, som selv boligområder i det omkringliggende område kan bruge. Vi efterlader hende med den positive viden, som vores Hippo Academy-system™ har gjort – og fortsætter med at gøre – gabriellas og rideskolens arbejde lettere, måske kan det hjælpe dem en dag med at gøre deres drømme til virkelighed.

Du er velkommen til at dele dette!
Hippocrates

Vi giver hesteiværksættere kraftfulde systemer.

Nyhedsbrev

Ophavsret © 2022 Hippocrates. Alle rettigheder forbeholdes.